باغبان ذهن آگاه باشیم


زندگی مدرن به اندازه ای ما را احاطه کرده که حتی تصور دنیایی بدون نمادهای زندگی مدرن هم ترس را به وجود ما می‌اندازد. ولی گاهی لازم است از این فضا دور شویم و به آغوش سیاره ارزشمندمان زمین باز گردیم. در این مطلب خواهیم آموخت که چطور با ذهن آگاهی این کار را انجام دهیم.

تلفن همراه خود را خاموش کنید و وسایل ارتباطی خود را از برق بکشید. اگر می توانید کفش های خود را در بیاورید و خاک را با گام هایتان لمس کنید.

به زمین توجه کنید، خاک را لمس و احساس کنید، هوا را ببویید کنید و حالا… یک نفس عمیق و طولانی آرام بکشید. سعی کنید با تمام وجود با دنیای اطراف خود ارتباط برقرار کنید.

پس از جمع آوری خاک، بذر یا گیاه، قوطی آبیاری و بیل، بایستید و چشمان خود را باز کنید و به اطراف خود نگاه کنید. آگاه شوید که در اطرافتان چه گیاهانی در حال زندگی هستند.

با انگشت اشاره خود، به آرامی یک سوراخ کوچک ایجاد کنید. لحظه ای وقت بگذارید و فقط حسی که لمس خاک به شما هدیه می دهد را احساس کنید.

 

“مراقبت از باغ خود می تواند یک شکل عالی از مراقبه ذهن آگاهی باشد. با ارتباط با زمین و تمرین باغبانی می توانید ذهنی سالم پرورش دهید و احساس آرامش و اتصال کنید. به سادگی کاشت یک بذر یا لمس خاک، می تواند تحول آفرین باشد. برو و کمی خودت را کثیف کن.»

– سوزی یالوف شوارتز، بنیانگذار مرکز آنپلاگ مدیتیشن و نویسنده “آنپلاگ: راهنمای ساده برای مراقبه برای جویندگان روح مدرن”.

 

به طور کامل در عمل کاشت حضور داشته باشید. به احساس خاک توجه کنید و لحظه ای وقت بگذارید و درک کنید که واقعاً خاکی دارید که می توانید در آن بذر بکارید.

دانه ها یا گیاه را در دست بگیرید و در سکوت نیت متعالی خود را بیان کنید. مثلا بگویید باشد که رشد کنی و سلامت باشی

بذرها را به آرامی داخل چاله ای که ایجاد کرده اید قرار دهید و آن را با خاک بپوشانید. حالا کمی آبیاری کنید و به صدای برخورد آب به زمین گوش دهید. تمامی این لحظات را تک به تک با احساسات متعالی خود متبرک کنید.

از زمین تشکر کنید که این دانه ها را بارور خواهد کرد و زمینه رشد آن ها را فراهم خواهد ساخت. از هوا، خورشید، آب تشکر کنید که نیاز های بذرهای شما را برآورده خواهند کرد تا به شکوفایی برسد.

مهر و شفقت خود را تا جایی که می توانید گسترش دهید و از حضور خود نهایت استفاده را ببرید.

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *