5.00
(1 امتیاز)

مراقبه به زبان ساده

دسته بندی ها: مراقبه
لیست علاقه‌مندی‌ها اشتراک گذاری
اشتراک گذاری محصول
لینک صفحه
در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

درباره دوره

 
مراقبه چیست؟

مراقبه یک کار متفاوت یا انجام امور عجیب و غریب نیست، مراقبه به معنای تبدیل شدن ما به یک فرد متفاوت، یک فرد جدید یا حتی یک فرد بهتر نیست. مراقبه راهی برای رسیدن به آگاهی و کسب دیدگاه سالم است. درمراقبه ما تلاش نمی کنیم افکار یا احساسات خود را خاموش کنیم. بلکه یاد می گیریم که آنها را بدون قضاوت مشاهده کنیم و در نهایت، ممکن است به درک بهتر از وقایع و پدیده ها دست پیدا کنیم.
برای بیشتر مراقبین در دقعات نخستین نشستن در سکوت، همنشینی با افکار و احساسات درونی خود، سکون و انجام هیچ کاری عجیب به نظر می رسد ( همان چیزهایی که ذهن با تمسخر تمایل به مقاومت در برابر آنها دارد)

برای یک مبتدی ، مراقبه ممکن است در ابتدا کمی بیگانه و شاید حتی دلهره آور باشد، اما اشکالی ندارد. انسان ها حدود 3000 سال مشغول مراقبه بوده اند و بدون شک بسیاری از افراد همان تجربیاتی را تجربه کرده اند که غالباً مراقبه کنندگان برای اولین بار احساس می کنند.

شاید برای این بخواهید مراقبه را شروع کنید که استرس کمتری داشته باشید یا بیشتر تمرکز کنید. شاید مراقبه بخشی از یک برنامه توسعه شخصی گسترده تر باشد. یا شاید به دنبال بهبود روابط خود با اطرافیان هستید. آموختن مراقبه به هر دلیلی که باشد، آموزش ذهن از طریق مراقبه، آموزش آگاهی است و پتانسیل ایجاد تغییر اساسی در دیدگاه شما نسبت به زندگی را فراهم می کند.

تمامیت درک وجود ما از طریق ذهن تجربه می شود و دیدگاه ما در مورد زندگی می تواند با انجام مراقبه به طرز چشمگیری تغییر کند. تصمیم به شروع مراقبه با انجام آن بسیار متفاوت است، اما فقط با شروع و تعهد به انجام منظم مزایای مراقبه را احساس خواهید کرد بطور خلاصه، برای دریافت مزایای مراقبه، باید مراقبه انجام دهید. برای اینکه ذهن خود را آرام کنید، باید مسیر را از همنشینی با طبیعت رام نشده ذهن آغاز کنید. یادگیری مراقبه آسان است و شامل برخی تکنیک های کاملاً ساده است.

وقتی چشمانتان را می بندید و دستورالعمل های اولین مراقبه هدایت شده خود را دنبال می کنید (چه در جلسات حضوری و چه از طریق پادکست) ، باید انتظار داشته باشید ذهن شما مشغول و به راحتی حواس پرت و بی قرار باشد. صرف این که بنشینید و مراقبه کنید به این معنی نیست که ناگهان آرامشی بی وقفه را تجربه خواهید کرد، به همان روشی که هرگز انتظار ندارید یک اسب وحشی را یک شب رام کنید.

روند مراقبه ساده و آسان است: به سادگی بنشینید و تمرین کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که چشمان خود را ببندید، تمرکز خود را روی تنفس خود حفظ کنید و بگذارید ذهن شما کارهای خود را انجام دهد. این یک مهارت است که در آن شما مجبور نیستید برای رسیدن به چیزی تلاش کنید.

چیزی به نام مراقبه خوب یا بد وجود ندارد. فقط آگاهی یا عدم آگاهی وجود دارد. لحظه ای که متوجه می شوید در فکر فرو رفته اید، این آگاهی است، و این زمانی است که باید به محل استقرار خود برگردید (معمولاً توجه به دم و بازدم) . این تمام کاری است که باید انجام دهید - از فکر منحرف خود به تنفستان برگردید، و تمام وقت آگاهی خود را تقویت کنید. با پشتکار، اوقاتی که  آگاهی و تمرکز دارید، طولانی تر و طولانی تر می شوند.

قبل از شروع، خوب است با نحوه کار ذهن و آنچه در هنگام  مراقبه از برای ذهنتان رخ می دهد آشنا شوید. ذهن به طور معمول تمایل دارد به افکار بچسبد، آن ها را قضاوت کند و به خوب و بد تقسیم بندی کند. این موضوع باعث می شود که ما از لحظه حال دور شده و در دنیایی غیر واقعی زندگی کنیم. دنیایی پر از حسرت ها و اضطراب ها. این عملکرد ذهن، توانایی تاب آوری ما را در شرایط ناخوشایند زندگی به شدت پایین آورده و ما را آسیب پذیر می کند.

 
فواید احساسی مراقبه
مراقبه می تواند با تغییرات مثبت، جادوی خود را بوسیله مغز ایجاد کند. این جمله درست است که وقتی مراقبه می کنیم و احساسات شدید را به عنوان حالات گذرا مشاهده می کنیم، توانایی مقابله با احساسات منفی در ما به شدت تقویت می شود. اما یکی از عمیق ترین مزایای مراقبه این است که نه تنها می تواند ذهنیت و دیدگاه ما را تغییر دهد، بلکه می تواند مغز ما را از نظر ساختار فیزیکی نیز تغییر دهد و رویکرد مغزی را به سمت افکار و عواطف مثبت تری سوق دهد.

مراقبه می تواند باعث کاهش ارتباطات عصبی منفی با قشر پیش پیشانی مغز (قشر داخلی پیشانی) - یا "مرکز فرماندهی" مغز شود - ویژگی های مهارکننده ای مانند ترس، استرس و اضطراب. همچنین می تواند ارتباطات عصبی مثبتی با قسمتهایی از مغز ایجاد کند که مسئول ارتقا صفاتی مانند تمرکز و تصمیم گیری هستند.

علاوه بر این ، تحقیقات نشان می دهد که ماده خاکستری (ناحیه ای از مغز که مسئول تنظیم عاطفی ، برنامه ریزی و حل مسئله است) و همچنین ضخامت قشر مغز (مسئول یادگیری و حافظه) هر دو با تمرین مدیتیشن منظم افزایش می یابد.

از سوی دیگر با مراقبه، بخشی از غده آمیگدال، که چگونگی احساس استرس، ترس و اضطراب را تنظیم می کند کوچک می شود. تحقیقات تأیید می کند که این سیم کشی مجدد مغز از طریق مراقبه می تواند آن را به سمت کارایی بهتر تغییر دهد. در یک مطالعه ، شرکت کنندگانی که به مدت 3 هفته  مراقبه کردند ، کاهش 57 درصدی پرخاشگری و واکنش به بازخورد منفی را تجربه کردند. در گروه  دیگری 10 روز مراقبه، میزان نمایش بیشتر

محتوای دوره

اصول مراقبه

 • مقدمات مراقبه
 • تعهد به انجام مراقبه
 • موانع مشترک در آغاز راه
 • افسانه های مربوط به مراقبه
 • مشکلات رایج در مراقبه
 • کلیشه های مربوط به مراقبه
 • بهترین زمان برای مراقبه
 • مراقبه هدایت شده چیست؟
 • مراقبه هدایت نشده یا خاموش چیست؟
 • بهترین وضعیت های بدن برای مراقبه
 • چگونه با مراقبه به آرامش بیشتر برسیم

انواع مراقبه

Student Ratings & Reviews

5.0
جمع 1 امتیاز
5
۱ Rating
4
۰ Rating
3
۰ Rating
2
۰ Rating
1
۰ Rating
زهرا کشاورز
1 سال قبل
ممنونم استاد مطالب و مراقبه ها عالی هستند انشالله که بتونیم بهره کامل رو ببریم