نگهداری نوزاد با ذهن آگاهی

نگهداری نوزاد با ذهن آگاهی

نگهداری نوزاد با ذهن آگاهی


نگهداری نوزاد با ذهن آگاهی می تواند بچه داری را به یک تجربه بی نظیر تبدیل کند.  نوزادی که در آغوش پر از مهر و غشق شما خوابیده است، به نظر می‌رسد یک فرشته کوچک است که در آغوش شما به آرامش و امنیت پناه برده است. حس گرمای بدن او در مقابل بدن شما، این اتصال عمیق را تقویت می‌کند. به حالت آرام و راحتی که در صورت کودک مشاهده می‌شود آگاه شوید که نشان دهنده آرامش و خوشحالی اوست.

هر بویی که از بدن او در حین تنفس شما برخواسته و به مشام شما وارد می شود، شما را به دنیای بی‌نهایت عطر و بوی نوزادی می‌برد. صدای نفس‌های کوچکش، همچون آواز فرشتگان، به گوش شما می‌رسد و قلب شما را به لرزه درمی‌آورد. هر صدایی که از نوزاد بشنوید، از جمله گریه‌های او، به شما احساس نیاز و محبت می‌دهد.

در این لحظه‌ی مقدس، به آسیب‌پذیری این موجود کوچک فکر کنید. او به شما وابسته است و به شما نیاز دارد. هر انسانی، از جمله شما، در گذشته کودکی را تجربه کرده است و این تجربه‌ها ارزشمند و زیبا بوده‌اند. هر لحظه‌ای که با این نوزاد در آغوش خود هستید، یک فرصت استثنایی است تا ارتباطی عمیق و معنوی را تجربه کنید.

اگر کودکی که در آغوش دارید بیدار و راضی است، به تغییراتی که در حالت صورت او رخ می‌دهد توجه کنید. چشمان براقش را نگاه کنید و در آنها عکس خودتان را ببینید. احساساتی که در شما ایجاد می‌شود، از جمله شادی و شگفتی، نشانگر ارتباط عمیقی است که با این موجود کوچک دارید.

این مطلب را هم بخوانید:  هنگام اختلاف بچه ها ذهن آگاه باشیم

اگر کودکتان علاقه‌مند به چیزی شد، چند لحظه به چشمانش نگاه کنید و به هر احساس یا افکاری که در شما ایجاد می‌شود توجه کنید. شاید او در حال کشف دنیای اطراف است و شما می‌توانید از نزدیک شاهد این کشف‌ها باشید. این لحظات مملو از شگفتی و عشق هستند و شما می‌توانید این احساسات را با او به اشتراک بگذارید.

اگر کودک در حال حرکت است، او را زیر بازوها نگه دارید و به او فرصت دهید تا روی پاهای شما بالا و پایین بپردازد و عضلات پا و بازو را تقویت کند. این لحظات پرانرژی و پرشوری، نشانگر رشد و توسعه اوست. شما می‌توانید از نزدیک شاهد این پیشرفت‌ها باشید و با او همراهی کنید.

اگر حالت صورت کودک به ناراحتی تغییر کرد یا صداهایی از او شنیده شد، به احساساتی که در شما ایجاد می‌شود توجه کنید – غم، دلسوزی، ناامیدی یا اضطراب. این لحظات نشانگر نیازهای او هستند و شما می‌توانید با حضورتان و آرامشتان به او اطمینان بدهید.

به احساساتی که در هنگام نفس کشیدن دارید توجه کنید و نفس را در شکم یا سوراخ‌های بینی احساس کنید. این لحظات آرامش و آرامش بیانگر اتصال شما به این موجود کوچک است. هرچه بیشتر به این لحظات تمرکز کنید، ارتباط شما با او قوی‌تر خواهد شد.

هیجانات را هر چند ناخوشایند، احساس کنید و به نفس بازگردید. با کار بر روی نفس خود، بدن شما ممکن است به لنگری برای کودک تبدیل شود تا در لحظه حال آرامش پیدا کند. این لحظات مملو از عشق و ارتباط عمیق هستند و شما می‌توانید با این تمرین‌ها این ارتباط را تقویت کنید.

این مطلب را هم بخوانید:  مسافرت ذهن آگاهانه

این لحظات iهمراه با ذهن آگاهی mindfulness با این موجود کوچک، لحظاتی از عشق و ارتباط عمیق هستند که همیشه در خاطره‌های شیرین شما خواهند ماند.

 

سید مسعود علوی پور

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *